Antique Oak | Podłoga drewniana na Twoje życzenie

Pielęgnacja drewnianej podłogi zimą

Podłogi drewniane / 22 stycznia 2019

Choć coraz częściej obala się mity dotyczące pielęgnacji drewnianej podłogi i utrzymania jej w dobrym stanie, na myśl o zimie posiadacze takiej posadzki muszą mieć się na baczności. Okres zimowy daje w kość nie tylko tym, którzy za zimnem nie przepadają – drewno również nie jest jego zwolennikiem.

Mamy dwie wiadomości: jedną dobrą, drugą złą. Pierwsza to taka, że pielęgnacja drewnianej podłogi na co dzień wcale nie musi być uciążliwa. Wystarczy pamiętać o regularnej i starannej pielęgnacji, bo drewniana podłoga powinna być odkurzana i czyszczona raz w tygodniu. Dwa razy do roku, natomiast, warto nanieść środek konserwująco-zabezpieczający, który przywróci jej blask.

Pielęgnacja drewnianej podłogi zimą - Antique Oak_1

Niestety, druga wiadomość jest taka, że sytuacja wygląda nieco inaczej zimą.

Drewno, jako produkt naturalny, reaguje na zmieniające się warunki otoczenia. Gdy wilgotność powietrza rośnie deski rozszerzają się nieznacznie, a gdy spada – kurczą się. Może to wpłynąć na zmianę kształtu i wymiarów desek podłogowych (szczególnie litych), w tym pojawienie się szczelin i pęknięć.

Jak można temu zaradzić? Regulować wilgotność powietrza w naszym domu zimą. Możemy to zrobić dzięki nawilżaczom powietrza, które pozwalają na utrzymanie właściwych warunków w pomieszczeniach (czyli 45-60% wilgotności względnej, co możemy także kontrolować za pomocą wilgotnościomierza). To z kolei pozwala na uniknięcie nadmiernej pracy drewna i minimalizuje ryzyko powstawania szczelin.

Czuwanie nad odpowiednią temperaturą, natomiast, jest szczególnie istotne jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe. Wówczas nie powinna ona przekraczać 26°C (za optymalną uznaje się 16-23°) – w przeciwnym razie tak wysoka temperatura doprowadzi do wyschnięcia drewna, co może wpłynąć na stan naszej podłogi.

Co ciekawe, zimą bardziej niebezpieczne są przynoszone na butach sól, śnieg i piasek. By temu zapobiec, należy zainwestować w chłonne wycieraczki lub maty ochronne – zarówno przed drzwiami, jak i po wejściu do domu czy mieszkania. Ważne jest jednak, by nie korzystać z grubych, masywnych dywaników, bo znacznie utrudniają one pracę drewna. Każdą kroplę wody wypada od razu zetrzeć, a jeśli mamy zwierzaki – warto wytrzeć im łapy przed wejściem do środka.

Dbaj o podłogę zimą!

Choć dbanie o drewnianą podłogę zimą może przysporzyć nam więcej kłopotu, utrzymanie desek w dobrym stanie na pewno jest tego warte. Szczególnie, gdy drewniane podłogi mogą nam służyć latami. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a okres zimowy minie nam błyskawicznie.

Comments are closed.