Antique Oak | Podłoga drewniana na Twoje życzenie

Jodełka francuska i klasyczna – czym się różnią?

Podłogi drewniane / 11 marca 2019

Kiedyś kojarzona z przepychem, dziś wraca w dobrym stylu. Mowa o wzorze jodełki, który jest obecnie jednym z dominujących trendów w układaniu podłogi. Wiedząc o tym, stworzyliśmy kolekcję LISTO – czyli jodełkę francuską lub klasyczną, której powierzchnia występuje w trzech różnych rodzajach postarzenia powierzchni. Ale o niej za moment.

Układanie podłogi w jodełkę

Drewniane deski podłogowe (szczególnie te dębowe) ułożone w jodełkę są coraz częściej wykorzystywane w aranżacjach wnętrz, niezależnie od ich stylu. Jodełka to jednak nie jedno z nowszych rozwiązań, bo spotkać ją możemy w wielu wiekowych, a wręcz zabytkowych pomieszczeniach. Stąd też wzór układania podłogi cieszy się największą popularnością wśród wielbicieli wnętrz w stylu vintage i retro, choć jodełka w wydaniu francuskim i klasycznym zaczęła podbijać serca także fanów stylu skandynawskiego, czy wnętrz ultranowoczesnych.

Jodełka klasyczna

Jodełka jest zatem wzorem uniwersalnym, który pasować może do każdego pomieszczenia. Problem może sprawić tylko jedna kwestia: wybór wzoru ułożenia podłogi w jodełkę. W grę wchodzi jodełka francuska oraz jodełka klasyczna. Najczęściej wybiera się wersję klasyczną:

Jodełka klasyczna

Jodełka francuska

Jodełka francuska, natomiast, różni się sposobem „przycięcia” desek – ich krótsze boki przycinane są pod odpowiednim kątem (najczęściej 45’ lub 60’). Takie rozwiązanie bywa czasem dużo droższe, choć w manufakturze Antique Oak cena dla obu wzorów układania podłogi jest jednakowa.

Jodełka francuska

Same deski mogą mieć różne proporcje i parametry, w zależności od preferencji. Nasza kolekcja LISTO – czyli jodełka w wydaniu klasycznym lub francuskim, przedstawia się następująco:

Charakterystyka: jodełka francuska lub klasyczna, o różnym stopniu postarzenia powierzchni – w zależności od wybranej kolekcji (CABANA, MANOR lub ESTILO)

Rodzaj: deska dębowa z litego drewna lub warstwowa (odpowiednia na ogrzewanie podłogowe)

Szerokość: 7 – 15 cm

Długość : w zależności od preferencji

Grubość: 14 – 22 mm

Kolor: indywidualnie dobrany do Twojego wnętrza

Masz wątpliwości co do ułożenia podłogi w jodełkę? Skontaktuj się z nami i stwórz swoją wymarzoną podłogę drewnianą!

Comments are closed.